51

[Chodowiecki] - Historisch-Genealogischer Kalender auf das Schalt-Jahr 1796. Enthalt die Geschichte von Polen. Mit 2 Karten, 7 Bildnissen, und 6 histor. Vorstellungen von D[aniel] Chodowiecki.

Berlin [1795]. Bei Johann Friedrich Unger. 6x10,5 cm, k. [13], s.142, k. [155], portretów 7 (miedzioryty), tablic rycin 6 (miedzioryty), mapa Polski (miedzioryt rozkł. ręcznie kolor.), plan Warszawy (miedzioryt rozkł.), tablice genealogiczne 3 (w tym 2 rozkł.), oprawa wydawnicza karton marmoryzowany, zachowane oryginalne etui ochronne.

Estreicher XIX, 48. Pierwszy z dwóch kalendarzyków poświęconych Polsce, wydanych w Berlinie w nakładzie ok. 600 egzemplarzy. Kalendarzyk otwiera kalendarium na rok 1796. Następnie znajduje się zarys historii Polski doprowadzony do śmierci króla Zygmunta Augusta, napisany przez Johanna Ericha Biestera. Tekst ozdobiony został siedmioma portretami (Stanisława Augusta Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika, Jana III Sobieskiego, Władysława IV, Augusta II, Stanisława Leszczyńskiego, Tadeusza Kościuszki) oraz sześcioma scenami historycznymi autorstwa Daniela Chodowieckiego (Piast z żoną gości dwóch nieznanych podróżnych; Bolesław Śmiały karze żony rycerzy za wiarołomstwo; Krzyżacy; Wystąpienie Rafała Leszczyńskiego przeciw królowi Zygmuntowi Augustowi na Sejmie Piotrkowskim; Hetman Jan Sobieski dziękuje Bogu za zwycięstwo odniesione nad Tatarami w 1672 r.; Spotkanie Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I po oswobodzeniu Wiednia w 1683 r.). W tekście znajduje się ponadto rozkładana, ręcznie kolorowana mapa Polski, rozkładany plan Warszawy oraz 3 tablice genealogiczne władców polskich.

Literatura: A. Kraushar - Daniel Chodowiecki, jego sceny dziejowe polskie oraz wizerunki królów, wodzów, dygnitarzy, uczonych i typów ludowych rytowane na schyłku XVIII w., Warszawa 1930; J. Buła - Katalog kalendarzy polskich od XVI do XVIII wieku w zbiorach Biblioteki Czartoryskich, Kraków 1994, poz. 28 (tylko egz. z defektem).

2. Aukcja Antykwariatu Kwadryga [Książki, plakaty, fotografia, grafika]
11 października 2020 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
536 EUR
Wyświetleń: 124 | Ulubione: 2

Antykwariat Kwadryga

  > 5
  100
  300
  > 30

Antykwariat Kwadryga
Artur Jastrzębski Antykwariat Kwadryga
ul. Wilcza 29A / 25
00-544 Warszawa
+48226221154
Poniedziałek
11:00 - 18:00
Wtorek
11:00 - 18:00
Środa
11:00 - 18:00
Czwartek
11:00 - 18:00
Piątek
11:00 - 18:00
Sobota
Zamknięte
Niedziela
Zamknięte