Warszawa 1860. 33x26,5 cm, s.8, tablice z rycinami, litografie (6), oprawa płócienna. Stan dobry (otarcia oprawy, ślad zalania narożnika na odwrocie karty tytułowej (bez tekstu), nieznaczne zabrudzenia kart, litografie w ładnym stanie, ex libris byłego właściciela).
W części opisowej Kraszewski snuje wspomnienia z dzieciństwa związane z Rymanowem oraz Białą (Biała Podlaska), przedstawia krótką historię tych miast i ich zabytki. Album zawiera tablice z litografiami na tincie, sygnowane przez Kraszewskiego. Nie wszyscy mają świadomość, że Kraszewski był nie tylko pisarzem, wydawcą, historykiem, ale również malarzem. Prezentowane w albumie litografie powstały według rysunków powieściopisarza. Ryciny przedstawiają zabytki z Romanowa Podlaskiego: stary dwór, sernik w Chmielicie, oranżerię, kaplicę w Rymanowie, pustą chatkę nad wodą, ogród. Litografie odbito w zakładzie Adama Dzwonkowskiego. Litografowane przez Juliana Ceglińskiego. Jedynie karta tytułowa litografowana przez Ludwika Piechaczka. Ukazał się tylko zeszyt pierwszy. Unikat na rynku antykwarycznym.